Półwysep Hyres

Usytuowany jest na Lazurowym Wybrzeżu w pobliżu Tulonu. U nasady półwyspu leży miasto o takiej samej nazwie - d'Hyres. Jest to właściwie skalista wyspa połączona piaszczystą groblą ze stałym lądem. Na półwyspie znajdują się liczne kampingi. Jeden w okolicy portu - La Tour Fondeu, drugi w miejscowoci Gines - "La Presquile de Gines" www.camping-giens.com z bazą nurkową "Diving Gines",  i kamping d'Olbia w miejscowości La Madrague. Sprawdziliśmy praktycznie tylko jeden - d'Olbia.

Do nurkowania nadaje się tylko skalisty koniec półwyspu - mapa1, mapa2.  Jest to bardzo atrakcyjne pod wzglądem nurkowym miejsce ale pod jednym warunkiem. Potrzebny jest środek pływający.  Atrakcyjne miejsca nurkowe dostępne są tylko z wody. Są tam liczne skaliste zatoki, jaskinie ale najbardziej atrakcyjne miejscem jest malutka samotna skałka w niewielkiej odległości od brzegu. Na mapach posiada ona nazwę les Fourmigues /Mrówka/. Są tam bogate we florę i faunę ściany do 40m. Radzę kupić tam mapę półwyspu gdyż posiada ona linie batymetryczne.

Znajdują się tam liczne bazy nurkowe oferujące rejsy nurkowe w rejon wysp Hyres np. do rezerwatu strzępieli /wyspy Port Cros/ . Teren półwyspu jest gęsto zagospodarowany więc nie ma możliwości /raczej/ użycia sprężarki spalinowej. W bazach nurkowych można nabić butle za 2,3 euro za 1m3 powietrza tzn. za butlę 15 l płaci się 6,9 euro. Nabijają tam tylko do 200 atm, bez żadnego chłodzenia. Trzeba się liczyć że w wodzie będziemy mieli 180-190 atm. Ważna sprawa - trzeba mieć ważną legalizację butli.

Byliśmy tam już trzy razy. Ostatnio 08.2010. Rozbijaliśmy namioty na kampingu d'Olbia. Jest to raczej mały kamping, wielopoziomowy. W sezonie lipiec - sierpień mogą być problemy z znalezieniem tam miejsca. Myśmy zawsze faxem zapowiadali się i zawsze miejsce mieliśmy. Byliśmy tam na przełomie sierpnia i września. W przypadku rezerwacji miejsc, większej grupy i wywiązania się z zamówienia można liczyć na upust cenowy. Cena cos ponad 20 euro za dzień od osoby. W tym samochód i namiot. Na terenie kampingu jest restauracja, sklepik. Sanitariaty w dobrym gatunku. W prysznicach ciepła i zimna woda. Teren gęsto zadrzewiony, nawet za gęsto. Radzę wyżywienie we własnym zakresie. Francja pod tym względem jest jeszcze dla nas trochę droga, ale już do zaakceptowania
W pobliżu kampingu jest mała, piaszczysta plaża - ok. 200m. Z tej plaży wyruszaliśmy pontonem na nurkowania. Zdarzają sie w tym rejonie wietrzne okresy - raj dla surferów i kiteingowców. Trzeba mieć duży ponton i dobry silnik.

Linki do innych baz nurkowych w rejonie półwyspu Hyres:

www.ulysseclub.com

www.sub-plongee.com

www.chez.com/iero

www.destination-plongee.com

www.immersion-plongee.com

Nurkowanie w Parku Narodowym Port Cros:

www.sub-plongee.com

www.cip-lavandou.com