Moje osobiste rady dla nurkujących w Egipcie

 

  1. Sposoby wyjazdu, wybrania bazy nurkowej

 

Miejscowości nurkowe

Najbardziej popularne miejsca nurkowe to Hurghada, Safaga, Sharm el Sheikh, Dahab. W/w miejscowości zostały uszeregowane nie przypadkowo. Zostały uszeregowane pod kątem potrzebnych umiejętności nurkowych.

Hurghada – nurkowania w miejscach o niewielkich głębokościach z „dostępnym” dnem. Nie występują prądy lub nieznaczne. Nurkowanie z zakotwiczonych łodzi. Hurgada nadaje się (także) dla nauki nurkowania i dla początkujących.

Safaga – warunki przeważnie jak w Hurghadzie, ale też występują miejsca z prądem i nurkowanie ze skokiem z łodzi w „biegu”. Te nurkowania wymagają już obycia w wodzie i większych umiejętności.

Sharm el Sheikh – Miejscowość zlokalizowana na pół. Synaj. Wybrzeże i rafy charakteryzują się stromymi ostrymi stokami. W niewielu miejscach występuje „kontakt” z dnem. W przeważającej większości miejsc realizowane jest nurkowanie w prądach. I nie wiem dlaczego, zawsze planowane było „z prądem” a wychodziło „pod prąd”! W przeważającej ilości nurkowanie jest realizowane przez skok do wody z podpływającej do rafy łodzi. Potem łódź podejmuje nurków po przepłynięciu zaplanowanego dystansu. Polecam nurkowanie w Parku Narodowym Ras Muhamad i na Thistelgormie (wrak). Atrakcyjne nurkowania, ale ……… wymagają już zaawansowanych umiejętności nurkowych.

Dahab – usytuowany w pobliżu Sharm. Wszystkie nurkowania realizowane są z brzegu. Nurkowie dowożeni są na miejsce jeepami. Na brzegu ubieranie sprzętu i na piechotę dojście do wody. Miejsca nurkowe są zagospodarowane i przygotowane dla nurków. Liczne wiaty umożliwiają ubieranie się w cieniu. Także w pobliżu znajdują się knajpki pozwalające w przerwie miedzy znurkowaniami coś zjeść lub wypić. Potem nurkowanie na stromych i schodzących głęboko stokach. Nurkowania godne polecenia. Wymagane zawansowane umiejętności nurkowe.

 

Hotele

Jak już wybraliśmy miejscowość to należy wybrać sposób dostania się do Egiptu. W tym celu przeglądamy oferty Biur Podróży. Wybieramy hotel. I tu musimy zastanowić się nad standardem i położeniem hotelu. Przy pewnym zaangażowaniu (Internet) można bardzo dokładnie rozpoznać i dowiedzieć się, co poszczególne hotele oferują i gdzie są położone.

A teraz krótko.

Hurghada – miejscowość rozbudowywującą swoją infrastrukturę hotelową od kilkudziesięciu lat. Jeśli ktoś chce poznać lokalne klimaty, pochodzić po sklepach to polecam hotele w centrum miasta. Nowsze hotel budowane są na obrzeżach miasta, ale stamtąd też można za niewielką opłatą dostać się busikami do „City”. Przy wyborze hotelu należy zwrócić uwagę na to czy hotel leży bezpośrednio przy plaży czy też w drugim rzędzie. Oczywiście na to wpływ na cenę hotelu.

 

Safaga – leży ok. 60 km na południe od Hurghady. Jest to na razie wielka budowa. Niema gdzie pójść i co zobaczyć. Życie zamknięte jest w enklawach hotelowych rozrzuconych w znacznych odległościach od siebie. Safaga jest trochę „droższa” od Hurghady. Pod względem nurkowym też.

 

Sharm el Sheikh – hotele, grupy hoteli rozrzucone na wielokilometrowym odcinku. Hotele o wyższym standardzie niż w miejscowościach powyżej. Oczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w cenach. Pod względem nurkowym też. Praktyczne też nie ma gdzie pojechać i co zobaczyć.

 

Dahab – mała miejscowość z rozbudowywującymi się wzdłuż brzegu hotelami. Centrum życia  ponurkowego” to hotele lub promenada nadmorska w Dahabie.

 

Bazy nurkowe

Jak wybrać bazę? Najprostszy sposób to wybranie bazy na miejscu. Robimy to w ten sposób. Rozglądamy się gdzie z naszego hotelu najbliżej do morza. Udajemy się na plażę i tam w 90% będzie jakaś baza nurkowa. A gdy nie ma, (co wydaje się dziwne), wychodzimy przed hotel i rozglądamy się szukając na okolicznych budynkach reklamy jakiejś bazy. Można przyjąć taka zasadę, że baza, która jest ulokowana na plaży jest lepszej jakości niż ta gdzieś w bocznej uliczce. Także baza typowo arabska jest gorsza niż baza, która jest sygnowana przez jakieś europejskie państwo. Także baza kierowana przez Araba (niezależnie od powyższego) jest gorsza niż baza kierowana na miejscu przez Europejczyka. Oczywiście im „lepsza” baza tym droższa, ale albo ważniejsza dla nas jest niska cena albo jakość i bezpieczeństwo nurkowania.

Inny sposób (który polecam) to wybranie bazy już w Polsce. Przeprowadzenie rozpoznania poprzez Internet. Jest już wiele Polskich baz w Hurghadzie, Sharm el Sheikh i Dahab. Można poprzez strony WWW i e-mial sprawdzić zakres oferowanych usług i wynegocjować atrakcyjne ceny.

Właśnie zakres usług! Na co powinniśmy zwracać uwagę.

Najbardziej popularnym pakietem jest pakiet 5 dniowy (10 nurkowań). Należy sprawdzić, do jakich miejsc nurkowych ta baza „wozi” swoich klientów. Czasami zdarza się, że bardzo tanie bazy wożą płetwonurków razem z „fajkarzami” na bliskie, niekoniecznie atrakcyjne rafy (np. Hurghada).

Należy sprawdzić czy w ramach pakietu jest lunch, napoje i nowowprowadzony podatek nurkowy (12 LE/dzień/osobę). Jeśli te elementy nie wchodzą to należy sprawdzić ile to kosztuje i czy można z tego (lunch, napoje) zrezygnować. Należy zwrócić uwagę, że często (szczególnie w bazach „arabskich”) jedynym przychodem szeregowej załogi jest zysk z przygotowywanych przez nich lunchów a także jest to (resztki) wyżywienie załogi. Miałem przypadek, że mimo wcześniejszego zadeklarowania, że nie chcemy lunchu załoga mimo wszystko przygotowywała lunch i „wmusiła” go nam. Takich „wymuszeń” lub zmieniania zakresu usług jest tym więcej im bardziej baza jest „arabska”. Dlatego wskazanym jest wcześniejsze i jednoznaczne określenie zakresu usług, które zamawiamy i za które chcemy zapłacić.

 

  1. Dobór sprzętu nurkowego

Wskazanym jest zabranie całego sprzętu ze sobą. Oczywiście można go pożyczyć w bazie, i nie są to duże pieniądze. Ale w zależności od jakości, standardu bazy możemy liczyć na „odpowiednią” jakość wypożyczanego sprzętu.

Wskazanym jest zabranie następującego wyposażenia:

- pianka 5 mm a nawet cieńsza

- automat z oktopusem

- jacket

- sprzęt ABC

- latarka jeśli planujemy nurkowanie nocne lub wrakowe

- pas balastowy (osoby z brzuszkiem)

- nóż, rękawiczki !!!! Wg obowiązujących przepisów NIE wolno tego brać pod wodę, ale….im baza bardziej „arabska” tym mniej rygorystycznie na to patrzą. Nie jest wskazanym, aby z tymi nożami i rękawiczkami obnosić się w miejscach gdzie można natknąć się na „purystę” nurkowego. Byłem świadkiem (Sharm el Naga) jak pewien Holender opieprzał jednego z naszej grupy za rękawiczki. Ale trzeba było widzieć jego minę jak w trakcie pyskówki przemaszerowała przed nim grupa Rosjan z trzypalczastymi rękawicami i nożami o długości ok. 20 cm.

Oczywiście, jeśli zdecydowaliśmy się na „arabską” bazę powinniśmy założyć, że na łodzi:

- nie będzie żadnych narzędzi

- nie będzie żadnych zapasowych oringów .

W ramach pakietu dostajemy:

- butle aluminiowe 12 l. Dwie butle na dzień. Można zamówić butle 15l, ale trzeba bazę o tym uprzedzić. I oczywiście dopłacić – 5-6$ za dwie butle. Niektóre bazy nie maja butli 15l na wyposażeniu. Także należy zwrócić uwagę, jakie butle są nam oferowane. Spotkałem się z tym, że grupa wypłynęła na nurkowanie a część butli była „only INT”. I dla części mniej rozgarniętych nie było drugiego nurkowania. Ale to są takie „arabskie klimaty”.

- ciężarki ołowiane

- pasy balastowe (ale krótkie)

 

  1. Przebieg nurkowania

Pierwszego dnia zjawiamy się w bazie ustalamy szczegółowe warunki finansowe, sprawdzane są nasze uprawnienia, podpisujemy „jakieś tam” oświadczenie. Praktykowane jest, że każdy dostaje taka plastikowa skrzynkę, w której przez cały czas przechowujemy, składujemy swój sprzęt. Skrzynka ta po dniu nurkowym jest przechowywana na pokładzie łodzi lub przewożona do magazynu bazy. Radzę mimo wszystko zabierać ze sobą co cenniejsze elementy naszego wyposażenia (automat, komputer, itd.). W tym celu radzę wyposażyć się w jakiś plecak lub worek nurkowy w którym codziennie zabieralibyśmy na nurkowanie: ręcznik, automat, komputer, wodę do picia, części zamienne ;-), i inne.

Każdego dnia zbieramy się o godzinie 8-9 (w zależności od ustaleń) ustaleń w recepcji hotelu i czekamy na transport do mariny z łodzią. Po wejściu na łódź należy zdjęć obuwie. Chodzimy po łodzi na bosaka. Jeśli już załadowano butle i nasz sprzęt, przystępujemy niezwłocznie do całkowitego„uzbrajania” wybranej butli. Należy sprawdzić ciśnienie w butli. Następnie tak ustawiamy (mocujemy) nasza butlę, aby podczas ewentualnego falowania nie wywróciła się lub nie toczyła po pokładzie. Plecak z naszymi pozostałymi dobrami zostawiamy w kajucie. A my możemy podczas płynięcia rozkoszować się widokami lub opalać się (po to między innymi ręcznik).

Po przypłynięcie na miejsce nurkowe lub na kilkanaście minut przed, nasz przewodnik organizuje briefing. Omawiany tam jest plan naszego nurkowania, podział na grupy. Następnie przystępujemy do ubierania się w pianki i w sprzęt. Na komendę wskakujemy do wody i czekamy w wodzie na całość grupy. Na sygnał prowadzącego zanurzamy się i realizujemy zaplanowane nurkowanie. Ważnym jest, aby podczas nurkowania unikać dotykania lub innego kontaktu z rafą, dnem. Nie wolno podnosić i zabierać ze sobą czegokolwiek z wody. Zasadą jest, że nurkujemy do momentu spadku ciśnienia w butli do 100 at. W przypadku zaistnienia tego, cała grupa zawraca. Oczywiście wszystko jest robione na wyraźne polecenie prowadzącego, który co jakiś czas pyta się o ciśnienie w butlach.

Po powrocie na łódź odpoczywamy kilka godzin. W międzyczasie podawany jest lunch. Łódź przenosi się na następne miejsce nurkowe. Ponownie powtórzony jest schemat z pierwszego nurkowania. Po ostatnim nurkowaniu „klarujemy” sprzęt. O koło godziny 16.00 przypływamy z powrotem do mariny. Oczekujący na nas busik rozwozi nas po hotelach.

W Dahab w bazie nurkowej ładujemy sprzęt na jeepa który jedzie na miejsce nurkowe. Sami ładujemy się na następnego i jedziemy za sprzętem.